Sanırım telefonunuzun PIN kodunu bir den fazla kez yanlış girmişsiniz ve şuanda PUK kodunu bulmaya çalışıyorsunuz. Çoğu hizmet sağlayıcısının SIM kartları varsayılan olarak kilitlidir. Bunları telefonunuzda kullanabilmek için bir PIN girmeniz gerekir. Yanlış PIN’i girdiğinizde, genellikle SIM kart kilitlemeden önce iki daha deneme hakkı verir fakat yanlış girerseniz kilitlenir ve sizden PUK kodunu girmenizi ister.

PUK Kodu Nedir?

PUK kodunu bulmadan önce PUK kodu nedir gelin inceleyelim. PUK kodu açılımı (Personal Unlocking Key), SIM kartınızın PIN (Personal Identification Number – Kişisel Tanımlama Numarası) kodunu yanlış girdiğinizde veya SIM kartınızın kilitlendiği durumlarda kullanılan bir güvenlik kodudur. PUK kodu, SIM kartınızın güvenliğini sağlamak için kullanılır ve yalnızca hizmet sağlayıcınız tarafından verilir.

Eğer SIM kartınıza yanlış PIN kodunu çok kez girdiyseniz ve kartınız kilitlendi ise, PUK kodunu girmeniz gerekecektir. PUK kodunu yanlış girmeniz durumunda SIM kartınız kalıcı olarak kilitlenebilir. Bu nedenle PUK kodunu dikkatli bir şekilde saklamanız önemlidir. PUK kodu, SIM kartınızı kilitten açmanıza ve yeni bir PIN belirlemenize olanak tanır. Eğer PUK kodunu unuttuysanız veya kaybettiyseniz, hizmet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Sim Kartın PUK Kodunu Bulma Yolları

SIM kartınızın engelini kaldırmak ve PIN kodunuzu sıfırlamak için bir PUK’a (Kişisel Kilit Açma Anahtarı) ihtiyacınız olacaktır. PUK, SIM kartınızla birlikte PIN koduyla birlikte gelen sekiz basamaklı bir koddur. PUK kodunu bulma ve SIM kartınıza yeniden erişme açmayı deneyeceğiz.

1-SIM Kartın Satın Aldığınızdaki Plastik Ambalajı

sim kart plastik ambalajı
sim kart plastik ambalajı

Her yeni SIM kart, plastik ambalajın üzerine kazınmış varsayılan dört haneli bir SIM PIN’i ve benzersiz sekiz haneli bir PUK’u ile birlikte gelir. Bu nedenle ambalajı her zaman kolayca hatırlayabileceğiniz bir yerde saklamalısınız.

Ancak kartı kaybettiyseniz veya nerede sakladığınızı bilmiyorsanız, PUK kodunuzu aşağıdaki yöntemleri kullanarak hala bulabilirsiniz.

2-Hizmet Sağlayıcınızın Müşteri Hizmetleri ile İletişime Geçin

Bütün hizmet sağlayıcılar başvurduğunuzda size PUK kodunu sağlayabilir. Telefonunuz kilitli ise alternatif bir numara kullanarak arama yapabilir veya bir e-posta gönderebilirsiniz. Genellikle kimliğinizi doğrulamanız için bazı kişisel bilgiler sağlamanız gerekecektir.

Kimliğinizi doğruladıktan sonra PUK kodunuzu anında almalısınız. Lütfen engellenen kartın sahibi olduğunuzu kanıtlayamazsanız yeni bir SIM kart almanız gerekebileceğini unutmayın.

3-Hizmet Sağlayıcınızın Çevrimiçi Hizmetini Kullanın

Eğer sağlayıcınız çevrimiçi hizmetler sunuyorsa, onların web sitesine veya mobil uygulamasına giriş yaparak PUK kodunuzu bulmaya çalışabilirsiniz. Bulamazsanız, yardım istemek için çevrimiçi müşteri hizmeti portalını kullanabilirsiniz.

Eğer çevrimiçi iletişim imkanı yoksa, önceki yöntemde açıklandığı şekilde onlarla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Yanlış PUK kodunu girerseniz ne olur?

Art arda 10 kez yanlış PUK kodunu girerseniz, SIM kartınızı kalıcı olarak engellersiniz. Bu durumda, yeni bir SIM kart almanız ve hizmet sağlayıcınıza bu yeni kartı engellenen kartınızın numarasına bağlamalarını istemeniz gerekecektir.

SIM Kartınıza Yeniden Nasıl Erişim Sağlayacağınızı Öğrenin

SIM kartınızın kilidini açmak, eğer kartı ilk aldığınızdaki ambalaj duruyorsa çok basit. Ayrıca, hizmet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri size PUK kodunu geri almanıza yardımcı olabilir.

SIM kartınızı cihazınıza takın, istendiğinde PUK’u girin, yeni bir PIN oluşturun ve hattınız tekrar kullanılabilir hale gelmelidir. Eğer her şey başarısız olursa, yeni bir SIM kart sipariş etmeniz ve bazı durumlarda numaranızı tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Telefon PUK kodu nasıl bulunur?

Eğer ilk aldığınızdaki SIM kart ambalajı elinizde yoksa, kullandığınız hattın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca öğrenebilirsiniz.

SIM kart PUK kodu ne?

SIM kart PUK kodu, peş peşe yanlış girilen PIN kodunun bloke ettiği kartı tekrar aktif hale getirmek için girilen koddur.

PIN kodu unutulunca ne yapılır?

PIN kodunu unutup 3 defa yanlış girdiğinizde bloke olur ancak panik yapacak bir durum söz konusu değil PUK kodu ile kolayca tekrar PIN kodu oluşturabilirsiniz.

PUK kodu girince telefon açılır mı?

Elbette PUK kodu girdiğinizde telefon ekranında yeni PIN kodu belirlemeniz istenir ve belirlediğiniz yeni PIN kodu ile kolaylıkla telefonunuzu açabilirsiniz.

PUK kodundan sonra istenen PIN kodu nedir?

PUK kodundan sonra sizden yeniden bir PIN kodu belirlemenizi ister. Böylece unutmuş olduğunuz PIN kodu yerine yenisini belirleyerek bundan sonra SIM kartınızın bloke olmasını engellemiş olursunuz.

PUK kodu kaç kere girilebilir?

PUK kodu kullanım limiti bulunmamakla birlikte yanlış giriş hakkınız 10'dur.

Görsel Kaynak: pexel.com

5/5 - (2 oy)