Telefon hafızası dolma sorunu yaşayanlar için 4 öneride bulunacağız.  Sıklıkla dahili depolama alanı kısıtla olan telefonlarda ki yaşanan bu sorunu önerileri uygulayarak aşabilirsiniz. Telefon hafıza dolma sorunu yaşıyorsanız bu makale size telefondaki gereksiz dosyaları temizlemenize ve daha fazla depolama alanı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Telefon Hafızası Dolma Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefon hafızası dolma sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1. Öneri: Gereksiz Dosyaları Temizleyin

İlk olarak maliyetsiz bir yöntem deneyelim. Telefonunuzda kullanmadığınız veya varlığından bile haberdar olmadığınız, telefon hafızasını dolduran belgeler veya uygulamalar olabilir.  Bunun için bir dosya yöneticisi uygulamasına ihtiyacınız var. Herhangi bir uygulama kullanarak önbellek dosyalarını, geçici dosyaları veya tarayıcı çerezlerini kolaylıkla temizleyerek, telefonunuzda kocaman bir alan yaratabilirsiniz. Telefonunuzdaki gereksiz mesajlar, fotoğraflar ve videolarda büyük yer kaplar bunları da tespit ederek silmenizi öneririm.

2. Öneri: Verileri Yedekleyin ve Silin

Özellikle fotoğraf ve video çekmeyi sevenler bilir ki en çok bundan dolayı telefon hafızası dolma sorunu yaşıyoruz. Bu fotoğraf ve videoları bir bilgisayara veya bulut depolamaya aktararak telefonda biriken tüm fotoğraf ve videoları silebilirsiniz. Bunu belirli sıklıklarla gerçekleştirerek telefonunuzu da doldurmamış olursunuz.

3. Öneri: Uygulama Yönetimi

Ayarlar > Uygulamaları Yönet diyerek kullanmadığınız ve yüksek alan kaplayan uygulamaları tespit ederek kaldırabilirsiniz. Bu şekilde depolama alanında yer açabilirsiniz.

4. Öneri: Harici Depolama Kullanın

Telefonunuzun hafızası dolu ve yukarıdaki uygulama şansınız yoksa bu yöntemi uygulayarak verileri hiç silmeden bir MicroSD yardımı ile ekstra alan yaratabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir husus var, telefon hafızası dolma sorununu çözmek için uygulamanız gereken adımlara başlamadan önce mutlaka verilerinizi yedekleyin. Bu saydığım önerileri uygulamanıza rağmen hala yeterli alana sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız bir bulut depolama satın alarak tüm verilerinizi oraya taşıyabilirsiniz.

whatsapp konuşmaları telefon hafızasını doldurur mu
whatsapp konuşmaları telefon hafızasını doldurur mu

WhatsApp Konuşmaları Telefon Hafızasını Doldurur Mu?

WhatsApp konuşmaları telefon hafızasını doldurur. Sürekli kullandığımız WhatsApp uygulaması metin mesajlarını, fotoğrafları, videoları, ses kayıtları ve çeşitli belgeleri depolayarak telefon hafızasını doldurur. WhatApp konuşmalarının telefon hafızasını doldurmasını önlemek veya biraz da olsa azaltmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Medya Otomatik İndirmeyi Kapatın

WhatsApp kendi standart ayarlarında size gelen tüm resim, video ve ses dosyalarını telefonunuza indirme özelliği vardır. Bu özelliği ayarlara girerek kapatırsanız size gelen her şey galerinize inmemiş ve böylelikle telefonunuzda yer kaplamamış olur. İstediğiniz içerikleri manuel olarak galerinize eklemenize izin veriyor.

Eski Mesajları Temizleyin

Tabi ki en kolay yöntemlerden bir tanesi fakat hiç kimse bununla uğraşmak istemediği için zaten whatsapp konuşmaları telefon hafızasını dolduruyor. Bir süre sonra mesajları temizleseniz telefonunuzda büyük bir yer açmış olursunuz emin olun.

Yedeklemeleri Dikkatli Kullanın

WhatsApp telefonunuzda düzenli olarak bulut depolama veya icloud kullanarak yedek alır. Bu yedeklerde aslında telefonunuzun hafızasında yer kaplar. Bunu önlemek için sık sık yedek almak yerine düzenli olarak belirli aralıklar ile yedek alın ve mümkünse birden fazla yedek olup olmadığını kontrol ederek fazla yedeklemelerden kurtulun.

Büyük Medya Dosyalarını Dışa Aktarın

Özellikle telefonunuzda büyük boyutlu video dosyalarını yedekleyerek bilgisayarınızın harici depolama alanında saklayabilir, böylece telefonda da büyük yer kaplamasını engellemiş olursunuz.

WhatsApp’ı Güncel Tutun

WhatsApp uygulamasının güncel sürümünü kullanmanız, performans ve veri yönetimini doğru yapmanız açısından önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak güncellemeleri kontrol edin ve yeni bir sürüm çıktığında mutlaka güncellemesini yapın.

Telefon hafızası dolma sorunu ve WhatsApp konuşmaları telefon hafızasını doldurur mu? sorularını sizler için bu makalede verdiğimizi düşünüyorum. Konuyla ilgili sormak istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Mobil uzman’ı takip etmeyi unutmayın.

 

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp konuşmaları telefon hafızasını doldurur mu?

Evet, WhatsApp konuşmaları telefonunuzun hafızasını doldurabilir. WhatsApp, metin mesajları, fotoğraflar, videolar, ses kayıtları ve belgeler gibi çeşitli verileri saklar. Bu veriler zamanla birikebilir ve telefonunuzun dahili depolama alanını kullanabilir.
5/5 - (2 oy)