Xiaomi 11 ultra ısınma sorunu yaşıyorsanız bu makalemiz sorunlarınızı çözmenize fayda sağlayacaktır. Telefonum neden çok ısınıyor? ısınma sorunu birden fazla sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor olabilir. Tam olarak kaynağın nedenini bulmak için sırasıyla aşağıdaki maddelere göz atmanızı öneririm.

Telefonum Neden Çok Isınıyor?

 1. Yüksek Performans: Xiaoi 11 Ultra gibi üst düzey telefonların işlemci performansları oldukça yüksektir. Özellikle büyük boyutlu ve ultra grafiklere sahip oyunlar ve oldukça fazla özelliklere sahip uygulamalar açıksa yüksek performans almanızı sağlayabilir fakat telefonunuzun da fazlasıyla ısınmasına sebep olur.
 2. Çevresel Faktörler: Odanızın sıcaklığından tutun, yaz mevsiminde olmanıza kadar çoğu çevresel faktör telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir. Mesela aşırı güneş ışığına maruz kalan bir telefon patlama derecesine gelecek kadar ısınabilir.
 3. Arka Plan Uygulamaları: Telefonum neden çok ısınıyor çünkü arka planında kapatmayı unuttuğunuz uygulama ve oyun sayısı arttıkça işlemciyi yoracağından dolayı telefon bir süre sonra ısınmaya başlayacaktır.
 4. Yüksek Grafiklere Sahip Oyunlar ve Yoğun Uygulamalar:  Yüksek grafikli oyunlar ve uygulamalar işlemciyi aşırı yorup ısınmaya yol açacağından dolayı oyun grafik kalitesini düşürmekte fayda var özellikle teknolojinin hızla geliştiği çağda sürekli yeni çıkan oyunlar eskiyen telefonlar için adeta bir düşman.
 5. Yazılım Güncellemeleri: Yazılım güncellemelerinizi sürekli kontrol edin, güncellenmeyen yazılımlardan dolayı telefonunuz zorlanarak ısınmaya yol açabilir.
 6. Koruyucu Kılıflar: Biliyorum hepimizin telefonu değerli fakat seçtiğiniz kılıfların kalitesi çok önemli. Hava sirkülasyonunu kesen silikon kılıflar yerine ince ve havalandırılabilir kılıflar tercih etmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz silikon kılıflar evdeki wifi’ı sağlıklı kullanmamanıza bile sebep olabilir.
 7. Batarya Sağlığı: Telefonunuzun batarya ömrü yavaş yavaş tükendikçe şarj süreleri düşer ve şişme yapan batarya bir süre sonra ısınmalara neden olmaya başlar. Bataryanın sağlık durumunu telefonun size sunduğu özellikler aracılığıyla kontrol ederek duruma göre müdahale yapabilirsiniz. Normal şartlarda telefon şarjdayken hafif ısınma yapabilir fakat telefonun bataryasında sorun varsa şarjda olmasa dahi telefon durduk yere ısınabilir.
 8. Aşırı Kullanım: Yediğimiz içtiğimiz her şeyin aşırısının fazla olduğu gibi, telefon kullanımında da aşırıya kaçarsak bir süre sonra telefonun performansı düşecek ve sürekli telefonu elimizde tutup ısısal olarak etki ettiğimiz için telefonunun aşırı ısınmasına sebep olacağız. Şöyle kenara indirin de bir hava alsın ara sıra değil mi?

Xiaomi 11 Ultra Isınma Sorunu

Telefonum neden çok ısınıyor bu soruya yukarıdaki maddelerde cevap vermeye çalıştık. Çoğu telefonda olduğu gibi xiaomi telefonda da yukarıdaki maddelere dikkat etmek gerekiyor. Şimdi Xiaomi 11 Ultra ısınma sorunu neden kaynaklanıyor onları inceleyelim.

 • Öncelikle geçmiş olsun bu durum oldukça can sıkıcı buna eminiz, xiaomi 11 ultrada sıklıkla karşılaşılan sorunlardan ilki batarya sorunu ikincisi ise anakart sorunu.
 • Batarya sorunu hızlı şarj özelliğinden dolayı neredeyse senede bir kere yaşanır ve bataryanın değiştirilmesi gerekir.
 • Anakart sorunu da özellikle yurtdışı cihazlarda ortaya çıkan bir sorun.
 • Yukarıda bahsedilen maddeleri tekrar tekrar denedim fakat işe yaramadı diyorsanız anakart veya batarya kontrolü için en yakın telefoncuya götürmenizde fayda var.

Görsel Kaynak: unsplash.com

 

5/5 - (1 oy)