Herkese merhaba, bu yazımızda herkesin fazlasıyla merak ettiği eski Apple iphone cihazından, yeni Samsung Galaksi Android cihazına, whatsapp verilerini iphonedan androide aktarma nasıl yapılır onu anlatacağız.

WhatsApp Verilerini İphonedan Androide Aktarma Nasıl Yapılır?

İlk başta yeni Samsung cihazınızda yüklü olması gereken uygulamalar Smart Switch uygulaması ve whatsapp uygulaması olmalı. Başka uygulama yüklemememiz gerekiyor. Bu iki uygulamayı da  yükledikten sonra bu aktarım işlemini yapabilmemiz için bir ucu USB bir ucu da lightning girişli bir kablo lazım. Ya da elinizin altına bir ucu type-c bir ucu lightning olan kabloda olabilir. O kabloyla direkt birbirine bağlayabilirsiniz ve bir adet de otg dönüştürücü gerekli telefonları birbirine bağlayabilmemiz için ucu type-c  olan otg dönüştürücü sayesinde sadece bu aktarma işlemi için değil evinizdeki USB belleği, hard diski, klavye, mouse bile bağlayabilirsiniz.

lightning girişi ve otg dönüştürücü
lightning girişi ve otg dönüştürücü

Bunu kabloyu kolaylıkla her yerden temin edebilirsiniz. Elektronik mağazalardan, telefonculardan alabilirsiniz. Bu bir ucu type-c olan otg adaptörünü nereden alabileceğiniz konusunda da makalenin en alt kısmında bilgi vereceğim. Her yerden kolaylıkla bulunabiliyor zaten. USB’yi otg dönüştürücüye takmamız gerekiyor. Lightning giriş olan kısmı, eski iphone cihaza, USB type-c girişli olan kısmı da yeni Samsung cihazına takıyoruz. İki cihazı birbirine kablo ile bağladıktan sonra “USB cihazı için bir uygulama seç” şeklinde bir uyarı çıkıyor. Buradan Smart Switch uygulamasına tıklıyoruz. Yalnızca bir defa veya her zaman seçeneklerinden birini seçebiliriz.

İphone ile bağlantı kurulduktan sonra bu kısımdan ileri tuşuna basıyoruz. Daha sonrasında yeni samsung cihazı eski iphone cihazının içindeki verileri arıyor. Taramamız bittikten sonra aktarılacak verileri seçin diye bir uyarı çıkıyor. Dilerseniz buradaki menü sayesinde tüm her şeyi aktarmak yerine yalnızca istediğiniz verileri aktarabilirsiniz.

Eski iPhonedaki WhatsApp Konuşmaları ve Medyaları Nasıl Aktarılır?

Yalnız bu yazımızın konusu şu an whatsapp konuşmaları ve medyalar nasıl aktarılır? Eski iphonedaki whatsapp konuşmaları ve medyaları nasıl aktarılır açılan menüden halledeceğiz. Evet, ilk başta hepsi kısmını deaktif hale getirmemiz gerekiyor. Buradan sadece uygulamalar kısmını seçiyoruz ve aktarma kısmına tıklıyoruz “eşleşen uygulamalar denetleniyor” diye bir seçenek çıktı.

Burada iphone cihazınızda yüklü olan tüm uygulamalar ekranınıza gelmiştir  yine hepsini deaktif ediyoruz. Sadece whatsap’ı seçiyoruz ve yükle kısmına tıklıyoruz. Whatsapp sohbetlerini aktarmak için özel bir QR kod çıkacaktır bunu da eski iphone’dan okutmamız gerekiyor. Eski iphone’da kamerayı açıyoruz, kodu okutuyoruz ve whatsapp ile aç diyoruz. “Sohbetleri Android’e taşı” diye bir uyarı çıktı. Eski iphone’da burada “başlat” dememiz gerekiyor. Daha sonra hazırlanmaya başlayacak ve iphone verisi aktarılıyor diye Smart Switch uygulaması işleme geçti. Eski telefonunuzdaki whatsap veriniz çok ise bu işlem birazcık uzun sürebilir burada karşınıza çıkacak uzun uzun gösterilen zamana çok aldanmayın, o birazcık hızlı işliyor.

whatsapp verilerini iphonedan androide aktarma
whatsapp verilerini iphonedan androide aktarma

Aktarım tamamlanmış oldu. Son olarak aktarılan veriler telefonda işlenmesi gerekiyor. Onu da ekranın bildirim kısmında uyarı bildirimleri kısmından takip edebilirsiniz.  Bu da tamamen bittikten sonra işlemimiz tamamlanmış olacak. Bu işlemi de beklememiz gerekiyor. Evet son kısım olarak da aktarılan verilerin düzenleme işlemi de bitmiş oldu.  Son olarak buradan whatsapp tıklıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta var, eski iphone’da kullandığımız telefon numarasını yeni galaksi cihazınıza girmek zorundasınız, yoksa veriler gelmez.

Sıfırdan whatsapp uygulamasını kurduğumuz gibi eski iphone’daki numaramızı buraya giriyoruz. Numaraya girdikten sonra eski iphone’a doğrulama kodu gelecek. Doğrulama yapmalısınız ve sohbet geçmişi işe aktarılıyor diye bir uyarı çıkacak. Aktarmayı başlatalım, artık bu kısımda kabloyu çıkartabiliriz iç aktarım hala devam ediyor. Aktarım bittikten sonra whatsapp tamamen aktarılmış oldu ve sohbet geçmişi tamamen karşımızda.

Bu yazımızda ki whatsapp verilerini iphonedan androide aktarma işlemlerini adım adım takip ederseniz whatsapp mesajlarını ve medya içeriklerini siz de rahatlıkla aktarabilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru, öneri ya da görüş olursa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere, mobil uzmanı takip etmeye devam edin ve  kendinize iyi bakın.

5/5 - (2 oy)