Merhaba öncelikle ilk olarak sakin olmalısın. Biliyorum telefonum çalındı ne yapmalıyım diye şuan araştırma içerisindesin, şimdi sana adım adım bu durumdan nasıl en sağlıklı şekilde kurtulursun bakalım.

Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Hepimizin gözü gibi baktığı ve  fotoğraflarımızı, banka şifrelerimizi, sosyal medya hesaplarımızı ve neredeyse tüm özel verilerimizi cep telefonlarında barındırıyoruz. Fakat ne kadar dikkat etsek de hepimiz cep telefonumuzu kaybedebilir veya çaldırabiliriz. Telefonum çalındı ne yapmalıyım diyorsanız, buyurun böyle bir duruma sırasıyla neler yapmamız gerekiyor hep birlikte bakalım.

 1. Polise Bildirin: İlk olarak yapmamız gereken şey tabi ki polise bildirerek, telefonun markasını modelini, telefon numaranızı ve operatörünüz ile birlikte polise bildirimde bulunmak. Bir ihtimal de olsa telefonunuza sağ salim kavuşabilirsiniz.
 2. Sim Kartınızı Kullanıma Kapatın: Telefonunuzun aktif kullanılmaması bu durumda önemli çünkü hattınız üzerinden işlem sağlanmasını önlemelisiniz. Operatörünüzü arayarak durumu anlatın ve sim kartınızın kullanılmasını engelleyin. Sim kartınızı bloke ettirdiğinizde size SMS gelmesini ve aramaları engellediğiniz için telefonunuzda ile bir işlem onaylatamaz kısacası 2. adım önemli bir adım.
 3. Telefonun IMEI Numarasını Bloke Edin:  Telefonun IEMI numarası bir nevi cihazın kimliğidir. Bu numarayı satın almış olduğunuz kutu üzerinde bulabilirsiniz. Eğer telefonunuz android ise *#06#tuşlayarak IEMI numarasını öğrenebilirsiniz. (Tabi bu çalınmadan önce edinmeniz gereken bir bilgi) Daha sonrasında öğrendiğiniz IMEI numarasını operatörünüze bildirerek bloke etmelerini isteyebilirsiniz.
 4. Banka Hesap Bilgilerinizi Değiştirin: Telefonun IEMI numarasını bloke ettikten sonra önemli bir diğer işlem ise banka hesaplarınızın bilgilerini değiştirmeniz. Hepimiz telefon bankacılığını sıkça kullanıyoruz ve kullandığımız tüm bankaların mobil uygulamaları telefonumuzda mevcut. Bu uygulamalar aracılığı ile hesaplarınıza erişilip herhangi bir işlem yapılmaması için banka giriş bilgilerinizi değiştirmeniz büyük ölçüde önem sağlıyor.
 5. Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin: Sosyal medya hesaplarından sizin kişisel verilerinize ulaşabilir bu sebeple giriş bilgilerinizi değiştirip tüm açık oturumları kapatmanız önemli.
 6. Arkadaşlarınıza Haber Verin: Çevrenizdeki arkadaşlarınızı bu durumdan haberdar edin, çünkü kişi arkadaşlarınıza mesaj atıp maddi olarak kazanç elde etmeye çalışabilirler.

Telefonum Çalındı Kayıp ve Çalıntı İhbarı Nasıl Yaparım?

 • İlk olarak adli mercilere başvuru yaparak çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz.
 • BTK Tüketici İletişim Merkezi (120) arayarak bildirimde bulunabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden bildirimde bulunabilirsiniz.
kaybolan telefon nasıl bulunur
kaybolan telefon nasıl bulunur

Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

Telefonum çalındı ne yapmalıyım veya Kaybolan telefon nasıl bulunur sorunuzun cevabı kullandığınız telefon sistemine göre değişiklik göstermektedir.

Android Kullanıcıları İçin Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

Android telefon, tablet veya saat aklınıza gelen tüm android cihazlarda google hesabınız ile ”cihazımı bul” özelliğini aktif ettiğinizde telefonunuzu istediğiniz gibi görebilir ve kilitleyebilirsiniz. Yalnız bunun için telefonunuzun aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekmekte. Android marka çalınan telefonu bulmak için;

 • Cihazın açık duruma olması gerekmekte.
 • Cihazımı bul özelliğinin daha öncesinde aktif halde olması gerekmekte.
 • Google hesabınızın telefonda oturum açık halde olması gerekmekte.
 • Telefonunuzun aktif olarak mobil internetinin açık olması gerekmekte.
 • Telefonunuzda konum özelliğini açık olması gerekmekte.

 

İphone Kullanıcıları İçin Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

İphone telefonlarda telefonunuzu ”Bul” özelliğinin aktif olması gerekmekte. İphone marka çalınan telefonu bulmak için;

 • İphone ayarlardan Cloud bölümüne gidin.
 • Aşağılara doğru indiğinizde İphone bul ve son konumu gönder’i seçili hale getirin.
 • Giriş yapmanızı isteyebilir apple hesabınızla giriş yapın.
 • Daha sonra bu ayarları yaptıktan sonra telefonunuzu kaybetmeniz halinde web üzerinden icloud‘a giriş yaparak telefonunuzun nerede olduğunu bulabilirsiniz.

Çalınan Cihazı Buldum Tekrar Nasıl Haberleşmeye Açarım?

 • Çalıntı bildiriminde bulunduğun adli mercileri arayarak cihazı bulduğunu, henüz işlem yapılmadıysa işlemi iptal ettirmek istediğini, işlem yapıldıysa cihazı tekrar açtırmak istediğini belirtebilirsin.
 • BTK'yı arayarak işlem iptali yaptırabilirsiniz.
 • Telefonunuzu yeniden haberleşmeye açmak için E-devlet üzerinden giriş yaparak ihbar kayıt iptali menüsünden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çalınan telefon kapalıysa nasıl bulunur?

Google cihazımı bul adresine gidin ''Cihazımı Bul'' uygulamasını açın.  Kayıp ettiğiniz cihazınızda kullandığınız gmail hesabınız ile oturum açın. Bu hesabınıza bağladığınız tüm cihazları görebilirsiniz menüden kayıp cihazlara tıklayarak cihazının konumu görebilirsiniz.
5/5 - (3 oy)